Ajanda nedir sorusuna belkide en iyi cevap hızlı geçen zaman içerisinde bireylerin akılda tutulması gerektiği önemli günlerini veya unutmaması gereken yıldönümü ve doğum günleri gibi önemli şeyleri not etmeye yarayan gün ay yıl bir nevi takvim şeklinde sıralanmış deftere ajanda denir. Ajandalar özellikle 2000'li yılların başlarından sıklıkla kullanılırdı. Şimdi ise bu devirde yerini daha çok telefon ve tabletlere bırakmıs olsada ajandanın tarihten silinemeyeceğinide bir gerçektir.

Ajandaların kullanım alanları ve şekilleri genellikle bir günlük , takvim ve adres defteri boş kağıt ve başka bölümleri içerirki bu şekilde yazdığımızda bile ne kadar çok geniş bir kitleye hitap edebileceğini görmekteyiz. Her ne kadar bu devirde kullanımı azalsa da benim gibi birçok kişinin halen en önemli eşyalarından biri olan ajandaların kullanımı halen devam etmektedir.

Ajandayı anlatmak gerekirse kişisel bir günlük defterine benzer ve gün içinde yapacağımız önemli işlerin notunu alırız bir nevi günlük planlayıcı şeklindedir ve kişisel asistanımızdır. Boyutu küçük olduğu için taşınabilmesi çok kolaydır. Kullanımına gelicek olursak küçük ve rahat olduğundan baya bi kullanışlıdır.

Defter, üzerinde yazı veya çizim yapılması amacıyla boş kâğıtların birleştirilmesiyle meydana getirilen bir nesnedir. 1920 yılında kâğıtları birleştirip, kartondan kapak ekleyen J.A. Birchall tarafından icat edilmiştir. Pek çok insan günlük hayatta defter kullanır fakat genelde defter kelimesi, bu nesneyi çeşitli derslerde not almak amacıyla kullanan öğrencileri çağrıştırır.