Menü(Menu); Yemek listesi. Bir öğünde servis edilmesi düşünülen yemeklerin listesini anlatmak için kullanılır. Menüler, fiks, alakart, tabldot veya seçmeli olabilir. Fiks menü ifadesi, servis edilecek yemeklerin listede belirtilenler olduğu seçme şansı olmadığı durumları anlatmak için kullanılır. Fiks menü genellikle yemek listesi sabit ve fiyatı belirli restoranlarda kullanılır. Alakart menü, listede belirtilen yemeklerden istenilen seçilebildiği durumu ifade eder. Tabldot ise genellikle kamu kuruluşlarında sunulan üç, en fazla dört kapla sınırlı menüleri anlatmak için kullanılır.

Yemek listesi ( Yemek menüsü ) tanzimi : Menü tanziminin mantıken Adem ile Havva’nın doğuşu ile başladığını düşünsek de maalesef elde bu hususda hiç bir delil de mevcut değildir. Arkeologların Mısır’da yapmış olduğu kazılar sırasında M.Ö. IV . yüzyıla ailt bir firavun kral zamanından kalma “Bu yol mutfağa gider” şeklinde yazı olan bir tablo bulunmuştur. Mutfak sanatı üniversiteleri bu yazının yemek hakkında yazılmış olup günümüze ulaşabilen ilk yemek listesi olmasa da yemek ile ilgili ilk yazı olduğunu söylemektedirler.

Her milletin kendine özgü bir yemek yeme usulü vardır.Fransa’da çorba öğlen yenir, Belçika’da ise akşam yenilir. Bizde ise7/24 çorba içilebilir. Gerek Fransızlar gerekse Belçikalılar evvela ordövr yerler, sonra çorba içerler. Hamur işi yemeleri icap ederse yemeğe başlarken yerler. Bizim usulümüzde ise biz evvela çorbayı, sonra ordövr’ü yeriz. bu bakımdan yemek listesi tanziminde listeyi ; örf ve adetlere göre tanzim etmekde fayda vardır. Bir yemek listesi tanziminde şu hususlara dikkat ederseniz hem lezzetl, hem şık hem de uyumlu sofralar hazırlayabilirsiniz.Yemek listesi evvela bütçeye, sonra göze ve mideye hitap etmelidir.